Certifikát pri dovoze z Číny a Ázie – všetko, čo potrebujete vedieť
V prípade, že uvažujete o dovoze z Číny alebo iných krajín Ázie, myslite na nutnosť certifikátu, ktorý je podmienkou pri dovoze vybraných druhov tovarov a strojov. Ako dovozca totiž zodpovedáte za platnosť certifikátov a ich absencia pri preclievaní môže spôsobiť, že budete musieť dovezený tovar na vlastné náklady vrátiť späť do Číny. Problémom tiež bývajú falošné certifikáty, pri ktorých odhalení vám hrozí pokuta až do 100 tisíc eur. Na čo si dať pri dovoze z Číny a Ázie pozor a kedy je certifikát potrebný?
Prečo je pri dovoze z Číny a Ázie nutný certifikát?
Treba si uvedomiť, že CE certifikát nie je len formalita alebo zdrap papiera. Certifikát slúži na ochranu nielen kupujúceho a distribútora tovaru alebo strojov z Číny a Ázie, ale aj samotných spotrebiteľov. Správne vydaný certifikát by mal garantovať nielen bezpečnosť produktu, ale aj jeho vyššiu kvalitu, čím pomáha znižovať riziko reklamácií pri importe z Číny alebo Ázie.
Pozor na falošné certifikáty pri dovoze z Číny a Ázie
Ak pri dovoze tovaru z Číny predložíte certifikát, ktorý sa neskôr ukáže ako falošný (aj keď ste ho predložili v dobrej viere, že je pravý), Slovenská obchodná inšpekcia vám môže nariadiť stiahnutie všetkých týchto výrobkov z trhu. To znamená, že budete musieť na vlastné náklady stiahnuť z trhu všetky produkty s neplatným certifikátom, vrátane tých, ktoré ste už predali. Falošný certifikát vám okrem toho môže spôsobiť problémy s colnými úradmi, ktoré vám môžu uložiť pokutu v tisícoch eur.
Kedy je pri dovoze z Číny a Ázie nutný certifikát?
Hoci certifikácia nie je potrebná pre všetky druhy tovaru, väčšina kategórií s vysokým dopytom spadá pod požiadavky na certifikáciu. Napríklad oblečenie z Číny nevyžaduje certifikáciu, rovnako ako väčšina obuvi a kuchynského riadu.
Všetky zariadenia s motorom alebo batériami však musia byť certifikované. Do tejto kategórie patria napríklad cestné dopravné prostriedky (vrátane bicyklov), laptopy, powerbanky, detské hračky, zdravotnícke stroje a zariadenia, ochranné pomôcky, káble a herné konzoly, ktoré musia byť certifikované. Ak nie sú, aj keď ich môžete z Číny doviesť, zadržia vám ich na colnici a Slovenská obchodná inšpekcia vám nariadi, aby ste ich na vlastné náklady zničili alebo poslali späť do Číny.
Niekedy jeden certifikát nestačí
Pri niektorých výrobkoch, pre ktoré je vyžadovaný CE certifikát, je potrebná aj ďalšia certifikácia, ako napríklad RoHS, ktorá zabezpečuje bezpečnosť použitých materiálov. Zároveň treba mať na pamäti, že nie každý CE certifikát je rovnaký. Pre rôzne produkty sa vyžadujú odlišné normy, ktoré musí výrobok spĺňať, aby bol CE certifikát považovaný za platný. To znamená, že napríklad CE certifikát podľa normy pre elektrické napätie strojov nie je platný pre edukačnú hračku pre deti, pretože certifikácia hračiek sa riadi úplne inou normou.
Pred nákupom si overte dodávateľa
Ak už ste nadviazali kontakt s dodávateľom je dôležité overiť si, či skutočne ide o firmu, ktorou sa prezentuje. V Číne sa často stáva, že spoločnosti uvádzajú na svojich oficiálnych stránkach materiály, ktoré vytvárajú dojem, že ide o veľké a zavedené podniky so stovkami zamestnancov. V skutočnosti sú tieto materiály často len skopírované od iných firiem alebo inak upravené. Takéto firmy bývajú často iba sprostredkovateľmi s malou kanceláriou a niekoľkými zamestnancami, ktorí obchodujú s tovarom od iných výrobcov.
Aj keď sa po overení môže dodávateľ javiť ako dôveryhodná firma, to automaticky neznamená, že má potrebné certifikáty. Mnohé čínske spoločnosti sú síce zavedení výrobcovia, ale nemusia mať certifikáty pre európsky trh, pretože sa často sústreďujú na domáci trh alebo na iné regióny, ako sú juhovýchodná Ázia, Afrika alebo USA, kde sa vyžadujú iné alebo žiadne certifikácie pre daný tovar.
Zvyčajne, ak sa dodávateľa z Číny spýtate, či CE certifikát má, bez váhania vám potvrdí, že áno. Vo veľa prípadoch vám aj certifikát pošle, avšak často ide o falošný certifikát, certifikát úplne inej firmy alebo pre úplne iný produkt. Pred samotným nákupom a zaplatením zálohy si preto všetko starostlivo skontrolujte. Je veľa dodávateľov, ktorí sľubujú, že CE certifikát vám zašlú až po zaplatení zálohy, avšak s týmito dodávateľmi už vám neodporúčame ďalej komunikovať. Akonáhle totiž zaplatíte zálohu za tovar nie je cesty späť, CE certifikát buď vôbec neuvidíte, dostanete falošný alebo jeho vydanie budete musieť zaplatiť.
Náklady na vydanie CE certifikátu sa v závislosti od typu tovaru líšia, zvyčajne sa cena pohybuje v niekoľkých stovkách až po tisíce eur. Vydanie certifikátu tiež predĺži dodanie tovaru, pretože od podania prihlášky, doručenie testovacích vzoriek certifikačnej agentúre, až po samotné testovanie a vydanie stanoviska môžu ubehnúť aj mesiac. A nezabúdajte, že musíte rátať aj s možnosťou, že daný tovar alebo stroj CE certifikát ani nezíska. Ak tovar neprejde testovaním, znamená to, že je nevhodný alebo nebezpečný a vy zostávate nielen bez peňazí ale aj bez tovaru.
V Infinity Standard pre vás dodávateľa overíme
Naša spoločnosť Infinity Standard pre vás dokáže zabezpečiť kompletný dovoz z Číny a Ázie. Spolupracujeme len s overenými dodávateľmi, ktorí majú platné CE certifikáty pre európsky trh. Taktiež pre vás vieme overiť dodávateľov, ktorých ste si našli sami, overiť platnosť certifikátov alebo zabezpečiť kontrolu tovaru, či strojov priamo vo fabrike v Číne. Spoľahnite sa na naše služby, ušetrite čas a obchodujte s Čínou a Áziou bez starostí. V Infinity Standard sa postaráme o celý proces dovozu, vrátane preclenia a prepravy až priamo k vám na vašu adresu. Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku.
O autorovi
Daša Uherková
Mám vyštudovaný manažment a marketing. S Infinity Standard spolupracujem na dvoch projektoch. Mám rada výzvy a rada sa zdokonaľujem v rôznych oblastiach.