Cena prepravy z Číny je koncom tohto roka na historických maximách
Dopravná stratégia pre prepravu tovaru z Číny
Ak práve končí výroba vášho tovaru v Číne a chcete ho stihnúť prepraviť na Slovensko ešte pred Vianocami, zostáva Vám už iba možnosť využitia leteckej prepravy. Súčasné ceny leteckej prepravy sa kvôli vysokému dopytu pohybujú medzi 4 až 10 eur za kilogram a je náročné získať prepravu na spodnej hranici tejto ceny.
Ak vám tovar z Číny stačí mať u seba v januári, lacnejšie vás vyjde námorná a železničná preprava. Aj pri tých však treba poriadne plánovať. V súčasnosti sú totiž ceny námornej prepravy na extrémne vysokej úrovni a železničná preprava kvôli chýbajúcim kapacitám tiež mešká kľudne aj 2 týždne, čo spôsobuje, že termín doručenia pri využití železničnej prepravy môže byť rovnaký ako keby sa na prepravu využila námorná preprava, ktorá býva štandardne pomalšia o cca 15 dní.
Štandardná cena námornej prepravy veľkého 40 HC kontajnera je 3 až 3,5 tisíc eur. Koncom novembra sa ceny za rovnakú prepravu pohybovali až nad úrovňou 5,5 tisíca eur!
Čo spôsobilo enormné zvýšenie cien prepravy?
To že sú ceny prepravy z Číny pred Vianocami vyššie nie je ničím novým. Avšak zvýšenie ceny prepravy z Číny v násobkoch pôvodných cien je rozhodne výnimočným fenoménom. Zvýšené ceny sú výsledkom enormného dopytu po preprave a chýbajúcich prepravných kapacít. Za všetko môže pandémia COVID19.
Pandémia COVID19 vypukla v Číne v plnom prúde koncom januára tohto roka. Kolidovala presne s dovolenkou spojenou s najväčšími čínskymi sviatkami, Čínskym novým rokom. Dovozcovia tovaru z Číny na toto obdobie štandardne neplánujú žiadne nové objednávky nakoľko vedia, že čínske továrne majú niekoľkotýždňové dovolenky počas, ktorých sa výroba úplne zastaví.
Tento rok však bolo po skončení sviatkov v Číne s výrobou všetko inak ako v predošlých rokoch. Väčšina tovární sa totiž nevrátila do výroby v dôsledku COVID19 a tie továrne, ktoré sa vrátili do práce načas museli výrobu čoskoro pozastaviť v dôsledku karanténnych opatrení.
Nasledovalo štyri až šesť týždňov tvrdých lockdownov v Číne, po ktorých sa výroba vrátila do normálu. Problémom bol „iba“ dopyt, nakoľko po ukľudnení pandemickej situácie v Číne prišli na rad problémy v Európe. Európske firmy prestali v dôsledku obáv z prepuknutia vírusu objednávať tovar z Číny a Ázie, čo spôsobilo, že medzinárodné prepravné spoločnosti a prístavy v Ázii sa museli vyrovnať s nižším dopytom. Spravili to tak, že znížili počet námorných preprav a využívaných prepravných kontajnerov. Prepustili aj tisíce ľudí pôsobiacich v medzinárodnom logistickom biznise.
Dopyt po tovare z Číny a Ázie sa začal opätovne vracať v júli, avšak pandémia COVID19 sa medzitým dostala do USA, čo je pre Čínu najväčší odbytový trh. Z dôvodu strachu z neefektívnosti spôsobenej nízkym dopytom z USA, ktorý sa očakával, medzinárodné prepravné spoločnosti nenavýšili kapacity na ich bývalú úroveň.
Spoločnosti po celom svete sa momentálne snažia dostať svoj tovar určený na vianočný predaj k sebe čo najskôr. Situáciu zhoršujú aj problémy s vnútroštátnou logistikou v USA, ktoré spôsobujú, že kontajnery sa nedokážu vrátiť späť na plavbu z USA smerom do Ázie v potrebnom čase, čo sú zvyčajne 2 dni. V polovici novembra trvalo vrátanie kontajnera z vnútrozemia USA do prístavu v USA cca jeden až dva týždne. To spôsobuje nedostatok kontajnerov v medzinárodnej preprave, ktorý široko plošne zdražuje ceny prepravy.
Ak sa chystáte objednať tovar z Číny alebo Ázie, odporúčame vopred naplánovať časy výroby a logistiku, tak aby vás nič neprekvapilo a mali ste prepravu za rozumnú cenu. Naša firma, Infinity Standard, a. s., vám rada naplánuje váš dovoz z Číny a Ázie od A po Z k vašej maximálnej spokojnosti.
O autorovi
Ing. Michaela Královičová, PhD.
Dlhodobo som žila v Ázii. Čínsky jazyk ovládam slovom a písmom. Venujem sa exportnému a importnému poradenstvu pre ázijský trh.