Ako vyzerá dovoz z Vietnamu a juhovýchodnej Ázie v roku 2021?
Naša riaditeľka a expertka na obchodovanie s Čínou a Áziou, Michaela Královičová, vo výstupe v živom vysielaní TA3, o ktorom sme váš informovali v predošlom článku, diskutovala aj o obchodnom potenciáli Vietnamu a ďalších ázijských krajín. V diskusii sa naša riaditeľka dotkla aj témy slovenského exportu do Číny a problematiky obchodovania s Čínou. Prinášame vám druhú časť zaujímavostí z vysielania na TA3.
Čo vyplýva z dohody medzi Európskou Úniou a Vietnamom?
Cieľom tejto dohody je odstránenie 99% všetkých ciel. Obchod medzi Európskou Úniou a Vietnamom by tak mal byť lacnejší a inkluzívnejší. Dohoda vstúpila do platnosti v auguste 2020 a aktuálne prebieha sedemročné prechodné obdobie. Počas tohto obdobia ešte nie sú všetky clá nulové, pretože EÚ aj Vietnam si mohli určiť strategické odvetvia, ktoré chcú počas prechodného obdobia ochrániť. Patria sem napríklad potraviny, výrobky poľnohospodárskeho priemyslu, textil a topánky.
Ako spolupracuje Slovensko s Vietnamom?
Od minulého roku, kedy do platnosti vstúpila dohoda medzi Vietnamom a Európskou Úniou zaznamenávame na Slovensku zvýšený dopyt po našich tovaroch. Slovenskí podnikatelia, ktorí v minulosti obchodovali s Čínou si taktiež uvedomujú príležitosť nakúpiť tovar za lacnejšie peniaze.
Samozrejme, treba upozorniť na to, že dohoda sa vzťahuje len na tovar vyrobený vo Vietname. Nestačí teda len tovar vo Vietname nakúpiť, musí tam byť aj vyrobený. Na tovar, ktorý je len vo Vietname zakúpený nie je možné uplatniť referenčnú sadzbu.
O ktoré tovary je najväčší záujem v rámci Európskej Únie
Najzaujímavejšou komoditou sú potraviny, pričom Európsku Úniu najviac zaujal farmaceutický priemysel. Dohoda medzi Európskou Úniou a Vietnamom umožňuje dovoz a predaj rôznych liekov vietnamským zákazníkom. To znamená, že už tento dovoz nemusí byť riešený cez nejaký štátny monopol alebo vietnamských distribútorov, ale európske firmy môžu priamo predávať koncovým vietnamským zákazníkom.
Aké sú výhody a nevýhody obchodovania s Čínou a Vietnamom?
Dovoz z Číny je pre niektoré druhy tovarov veľmi drahý. Dá sa povedať, že sa z Číny neoplatí nakupovať všetko, čo sa vyrába vo Vietname.
Vietnam zatiaľ zaznamenáva investície zo zahraničia a okrem Singapuru veľmi participuje na exporte a obchode zo zahraničia. Výroba vo Vietname má však problém s nedostatkom pracovníkov, kvôli ktorému je výrobný čas pomalší, ako sme boli zvyknutí pri Číne. Aj napriek tomu, že je od júla 2021 možná doprava aj železnicou, vlaky jazdia cez Čínu čo opäť predlžuje dodací čas. Môže sa teda stať, že ak boli zákazníci obchodujúci s Čínou zvyknutí na dodanie napríklad do 10 dní, z Vietnamu sa dodanie môže kľudne predĺžiť aj o mesiac.
Ako sa darí ostatným krajinám južnej a juhovýchodnej Ázie? Majú investori záujem o obchodovanie s nimi?
Reč o je výrobe v Indii, Mjanmarsku, Kambodži, Laose, Thajsku, Singapure, či Malajzii. Tieto krajiny sú pre európskych investorov taktiež veľkým lákadlom. Vo veľa veciach si jednotlivé krajiny konkurujú, ale zároveň každá disponuje inou konkurenčnou výhodou. Napríklad výroba vo Vietname je sústredená na výrobu odevov, obuvi, hračiek, či nábytku. Výroba v Indii sa sústreďuje na poľnohospodárske stroje, ale aj textil a kožené produkty.
Akým problémom čelí ekonomika Číny?
Mnohí analytici upozorňujú na to, že aj ekonomika Číny môže mať problémy. Nie je to tak dávno, čo sa zistilo, že najväčší developer v krajine, spoločnosť Evergent, čelí bankrotu. Ten dlhodobo falšoval finančné výkazy a nikto nevedel v akých veľkých problémoch sa spoločnosť nachádza. Vyzerá to tak, že spoločnosť zachráni čínska vláda, ktorá však zachová len niektoré jej kľúčové aktivity.
Problémom je aj zadĺžený súkromný sektor, tieňové bankovníctvo a úvery, ktoré si môžu ľudia poskytovať medzi sebou. Dlhodobo totiž komerčné banky v Číne poskytovali financovanie len vláde alebo štátnym podnikom. Kvôli tomuto faktu sa v Číne vyvinul sivočierny sektor, ktorý doteraz nebol regulovaný a v súčasnosti má 80% HDP krajiny. Situáciu už začína riešiť čínska vláda, pretože si uvedomuje hroziaci problém. Z pohľadu medzinárodného obchodu však vzniknutá situácia problémom nie je, pretože väčšina čínskeho dlhu je denominovaná v Číne, čínskymi subjektami.
Je náročný vstup pre slovenských podnikateľov na čínsky trh?
Určite to nie je jednoduché, ale so správnou pomocou je možné všetko. Skvelé je, ak spolupracujete s niekým, kto vie čínsky, pretože si to Číňania viac vážia a sú ústretovejší. Problém je, že veľa Číňanov nepozná Slovensko a tak je propagácia produktov o niečo ťažšia. Pri predstave európskej krajiny totiž uprednostňujú tovary z Nemecka, či Francúzska a o Slovensku nemajú príliš veľké vedomosti.
Ideálne je, ak si slovenská firma nájde znalca, ktorý danému teritóriu rozumie. Komunikácia zo Slovenska prostredníctvom databázy distribútorov alebo emailových kontaktov je neefektívna. Číňania už e-mail takmer nevyužívajú, miesto nich sa používajú čínske sociálne siete.
Čo sa týka importu, komunikácia je jednoduchšia pretože Číňania exportujú na masy. Akceptované je preto, aj keď neviete po čínsky, avšak komunikácia je potom o niečo náročnejšia.
Sú Číňania spoľahlivými obchodnými partnermi?
Vo väčšine prípadov sú Číňania spoľahlivými partnermi, ktorých však treba kontrolovať. My v našej spoločnosti Infinity Standard nič nepodceňujeme a kontrolujeme aj zásielky od partnerov, s ktorými máme niekoľkoročné spolupráce. Problémy nemusí spôsobiť samotný dodávateľ, ale napríklad zamestnanci, ktorí sa na pracovných miestach často striedajú.
Ak zvažujete dovoz tovaru z Vietnamu, Číny, Indie alebo ďalších krajín južnej a juhovýchodnej Ázie, Infinity Standard je vám plne k dispozícii. Stačí nás kontaktovať s požiadavkami a o váš dovoz z Ázie sa postaráme s maximálnou odbornosťou.
O autorovi
Daša Uherková
Mám vyštudovaný manažment a marketing. S Infinity Standard spolupracujem na dvoch projektoch. Mám rada výzvy a rada sa zdokonaľujem v rôznych oblastiach.