Výroba v Číne nemá konkurenciu, niektoré druhy tovarov zatiaľ nikde lacnejšie nevyrobíte
Počas pandémie, kedy zlyhali dodávateľské reťazce a ceny prepravy sa vyšplhali na šialené sumy si viaceré spoločnosti ešte viac uvedomili svoju závislosť od Ázie a najmä Číny. Ešte počas covidu sa viacero značiek vyjadrovalo do médií, že by radi presunuli časť svojej výroby z Ázie do Európy, aby sa v budúcnosti vedeli vyhnúť problémom s dodávateľským reťazcom. Ako vyzerá situácia tri roky od pandémie? Prešli niektoré spoločnosti do Európy a presunuli tam svoju výrobu?
Problémy najviac pocítili automobilky a farmaceutický priemysel
Oneskorené dodávky, zlyhanie dodávateľských reťazcov a nedostatočné kapacity prepravy potrápili všetkých, ktorí sú na dovoze z Ázie závislí, najviac však automobilky a farmaceutický priemysel. V priemysle, kde stojí zastavenie výroby na hodinu niekoľko miliónov eur v nákladoch je nutné hľadať riešenia, ako týmto situáciám do budúcna predísť.
Práve automobilky a farmaceutický priemysel preto najviac prízvukovali v médiách, že ich cieľom na najbližšie roky bude presunutie výroby viac do Európy, čím by znížili svoju závislosť na Číne a Ázii.
Viacerým automobilkám sa tento plán skutočne podarilo realizovať, avšak väčšine výrobných odvetví to v súčasnosti nie je možné.
Prečo výroba v Európe nedokáže konkurovať Ázii?
V Európe máme veľmi prísne regulácie, čo sa týka ľudskej práce, zamestnávania ľudí alebo ekológie, ktoré sú v Ázii nastavené úplne inak. Viaceré firmy si dali námahu a vypracovali kalkuláciu nákladov, ktoré by zaplatili, ak by svoju výrobu presunuli do Európy. Bohužiaľ, ich zistenia boli veľmi nepriaznivé a európske výrobné ceny sa s tými z Ázie vôbec nemôžu rovnať. Aj napriek tomu, že pri dovoze z Ázie môže prísť k omeškaniam, stále sú dostatočným lákadlom nízke náklady na výrobu a prepojenie dodávateľských reťazcov, akým by európske firmy nedokázali konkurovať.
Pre lepšiu predstavu si môžeme celú situáciu vysvetliť na odevnom priemysle. Po tom, čo Čína vstúpila do svetovej organizácie v roku 2001 odevný priemysel v Európe postupne zmizol. A teraz už bohužiaľ ani nie je možné opäť ho naštartovať, pretože aj keby výroba v Európe bola možná, spotrebitelia by jej vysoké ceny neboli schopní zaplatiť.
V Európe je veľa značiek, ktoré si hovoria, že by chceli v Európe vyrábať, avšak nájsť ľudí, ktorí to vedia a stroje, ktoré toho sú toho schopné je nereálna úloha. Stroje, ktoré tu vyrábali pred 30-timi rokmi už nie sú moderné a ich efektivita je nedostatočná. Firmy by s nimi nedokázali rásť a konkurovať dodávateľom z Ázie. V Európe totiž nie je možné vyrobiť pol milióna topánok za 2 týždne. Tieto doby sú už preč a to isté platí pre sklárstvo, keramiku a ďalšie sektory, ktoré sme dokázali dovozom z Ázie nahradiť.
Lákadlom sa stáva dovoz z tretích krajín Ázie
Keďže výroba v Európe pre mnohé firmy nie je reálna a zároveň sa snažia eliminovať svoju závislosť na Číne, začali sa podniky zameriavať na výrobu v tretích krajinách Ázie. Najmä tovar s nízkou pridanou hodnotou sa začal vyrábať v krajinách ako sú Vietnam, India, Bangladéš alebo Indonézia, kde neustále vznikajú nové fabriky na výrobu a zlepšuje sa celková infraštruktúra a prepojenosť dodávateľských reťazcov.
Známou spoločnosťou, ktorá svoju výrobu pomaly presúva z Číny do ďalších krajín Ázie je napríklad Nike, ktorá vyrába topánky a športové oblečenie. V roku 2023 vyrábali len približne 21 % topánok v Číne a Vietnam už zastrešoval viac ako 50 % výroby. Vietnam je v súčasnosti najväčší producent pre Nike a napríklad Indonézia má 26 % produkcie.
Nie každej firme sa však podarilo svoju výrobu presunúť do tretích krajín Ázie. Pekným príkladom je napríklad spoločnosť Apple, ktorá niekoľko rokov rozpráva o tom, že nechce byť závislá na Číne. V súčasnosti však v roku 2024 až 95 % produkcie spoločnosti Apple vyrobených v Číne. Apple sa síce snaží vyrábať v Indii, Vietname a okolitých krajinách Ázie po tom, čo prišli na to, že to v Amerike nepôjde kvôli cenám, ale realita je taká, že tak ako sú realizované dodávateľské reťazce v Číne a ich procesy, tomu sa zatiaľ iné ázijské krajiny nedokážu vyrovnať. Pri výrobných linkách alebo pokročilej bielej technike je tak nereálne očakávať, že ich v dohľadnej dobe budeme dovážať z tretích krajín Ázie.
Naša spoločnosť Infinity Standard pre vás sprostredkuje dovoz nielen z Číny. Spolupracujeme s overenými dodávateľmi z Vietnamu, Indie, Kambodže a ďalších krajín Ázie, stačí ak nás budete kontaktovať a my pre vás zabezpečíme najlepšie dodacie podmienky. Zistite viac o našich službách a vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku dovozu.
O autorovi
Daša Uherková
Mám vyštudovaný manažment a marketing. S Infinity Standard spolupracujem na dvoch projektoch. Mám rada výzvy a rada sa zdokonaľujem v rôznych oblastiach.