Infinity Standard v TA3: o obchodnom potenciáli Ázie
Čína aktuálne zasahuje do rôznych odvetví v krajine. Jej obmedzenia pocítil herný, realitný a zábavný priemysel, či súkromné vzdelávanie. Ako tieto zmeny ovplyvňujú ekonomické aktivity zahraničných investorov?
K danej téme sa vyjadrila naša riaditeľka Michaela Královičová, ktorá bola pozvaná do živého vysielania na TA3, ako odborník na obchodovanie s Čínou a Áziou. Celý záznam z rozhovoru nájdete aj na našom YouTube kanály Infinity Standard.
Na začiatok si vysvetlíme, prečo má Čína takú veľkú ekonomickú silu
Všetko začalo v 80. až 90. rokoch 20. storočia politikou otvorených dverí. Vtedy čínska vláda otvorila krajinu pre zahraničných investorov a tiež sa spustili špeciálne ekonomické zóny. Tie umožnovali investovať kapitál v Číne a spustiť výrobu zahraničným spoločnostiam. Lákadlom sa pre investorov stala nízka cena práce a vysoká produktivita. Okrem toho sa Čína dokázala skvelo učiť od zahraničných firiem, adaptovala ich know-how a využila technológie vo svoj prospech.
Ako sa zmenila čínska ekonomika v čase pandémie?
V posledných rokoch prešla čínska ekonomika významnou štrukturálnou zmenou. Svoju pozornosť miesto exportu zamerala na import a domácu spotrebu. Čínska vláda si uvedomila potrebu naštartovania domácej spotreby, ktorú podporila situácia ohľadom koronavírusu.
Počas pandémie dokázali čínske spoločnosti rýchlo spustiť výrobu, pretože lockdowny v Číne trvali približne 4 až 8 týždňov v závislosti od provincie. V súčasnosti ak sú lockdowny nutné, trvajú v Číne už len niekoľko dní. V danej provincii sú počas lockdownu pretestovaní všetci obyvatelia a výroba potom ďalej pokračuje. K žiadnym veľkým výpadkom výroby teda nedochádza. S rýchlym zvládaním situácie však mal problém a stále má, zvyšok sveta, od ktorého dopytu je Čína závislá. Preto sa čínska vláda rozhodla sústrediť na naštartovanie dopytu vo vlastnej krajine.
Veľkou výhodou Číny je, že má vysokú hodnotu domácich úspor. Odhaduje sa, že čínske obyvateľstvo drží 45% úspor. Pre porovnanie napríklad so Slovenskom, u nás je miera úspor len 20% a v Amerike približne 18%. Čína má teda veľký predpoklad, že ak bude tlačiť na využívanie domácich úspor, môže veľmi efektívne rozprúdiť domácu ekonomiku.
Ako sa bude vyvíjať ekonomika Číny v ďalšom roku?
Čína sa aj naďalej bude sústrediť na zahraničný obchod, avšak svoju pozornosť venuje aj domácim spotrebiteľom. V posledných rokoch sa Čína presvedčila o tom, že nechce byť závislá na zahraničnom dopyte.
V ďalšom roku chce byť Čína exportnou krajinou strojov, technológií alebo výrobných liniek, čo sa jej darí aj v súčasnosti. Lacná výroba sa aktuálne presúva do Vietnamu, Indonézie, Indie a ďalších ázijských krajín. Ide najmä o výrobu textilu, topánok, kde je nízka pridaná hodnota a tým pádom je výroba týchto komodít pre Čínu drahá.
Zahraniční investori sú v strehu kvôli mnohým vládnym opatreniam Číny. Aká je aktuálna situácia v Číne?
Mnohé zahraničné inštitúcie v Číne sa začali presúvať inam už zhruba pred 10 rokmi, kedy začala zdražovať pracovná sila v Číne. Najmä odvetvia s výrobou textilu, obuvi alebo nábytku sa presunuli mimo Číny. Vysokosofistikovaná produkcia stále prebieha v Číne a tento trend bude pravdepodobne stále pokračovať.
Zahraničné spoločnosti si uvedomili, že výroba, ktorá predtým fungovala just in time, čo znamená, že sa prepravovalo bez toho, aby sa skladovalo je teraz problematické. Najmä ak ešte nastanú podobné problémy v logistike, akým sme čelili teraz. To znamená, že niektoré kľúčové produkcie, ako napríklad pre automobilky sa presúvajú bližšie k zákazníkom, to značí do Európy.
Stavia Čína nové fabriky v krajine alebo sa zameriava na okolité krajiny s lacnejšou pracovnou silou?
Viacero čínskych firiem zahájilo svoje prevádzky v okolitých krajinách, napríklad Bangládeši, Mjanmarsku, Indii či ďalších krajinách. Tento trend investícií čínskych spoločností do okolitých štátov sme si všimli aj pri návšteve veľtrhov, ktorých sa s našou spoločnosťou Infinity Standard zúčastňujeme. Čínske spoločnosti s hrdosťou prezentujú výrobky, ktoré boli síce vyrobené v zahraničných krajinách, avšak za čínsky kapitál.
Ktoré krajiny majú najväčšiu šancu získať investície z Číny?
Vo svojej podstate má každá krajina šancu na získanie investícií z Číny, ak vybraná krajina disponuje niečím o čo má Čína záujem. Investície Číny môžeme rozdeliť do štyroch rovín. Prvou je zabezpečenie výroby, ktorá je konkurencieschopná. Tento fakt si môžeme všimnúť na investovaní do krajín s lacnou pracovnou silou vďaka čomu je výroba lacnejšia, ako v Číne alebo zvyšku sveta.
Druhou rovinou je využívanie novej hodvábnej cesty vďaka ktorej sa snaží Čína zabezpečiť konektivitu. Cieľom je bezpečne dostať jej výrobky do celého sveta. Treťou rovinou je nákup strategických aktív, napr. dodávateľov pre automobilový servis, chemické závody, či prístavy. Väčšina z týchto investícií je riešená na Západe. Poslednou, štvrtou rovinou je nakupovanie strategicky výhodných miest, ako sú napríklad bane v Latinskej Amerike alebo Afrike, čím si Čína zabezpečuje prístup k minerálom a výrobným surovinám.
Viac informácií sa dozviete priamo v rozhovore pre TA3, ktorý si môžete pozrieť na našom Youtube kanáli.
O autorovi
Daša Uherková
Mám vyštudovaný manažment a marketing. S Infinity Standard spolupracujem na dvoch projektoch. Mám rada výzvy a rada sa zdokonaľujem v rôznych oblastiach.